Василь Хмельницький та Євген Черняк: про екосистеми, бізнес та плани на майбутнє

У 2008 році на тлі світової фінансової кризи засновник холдингової компанії UFuture Василь Хмельницький не тільки втратив прибутки, а й заборгував кредиторам близько $200 млн. Сьогодні він входить до тридцятки найбагатших людей України за версією Forbes. “Навіть якби не було сотень мільйонів доларів, я б усе одно почав будувати імпакт-проєкти, такі як інноваційний парк UNIT.City”, – переконує він під час розмови з українським бізнесменом Євгеном Черняком на авторському YouTube-каналі Big Money.

Бізнес з нуля

Великі гроші завжди починаються з ситуацій, коли їх взагалі немає, пояснює Василь Хмельницький. Навіть якщо у людини є $5 млрд і вона хоче за декілька місяців побудувати Кремнієву долину, нічого не вийде.

“Можна збудувати красиві будинки, відкрити дорогі ресторани, але результату не буде. Екосистема – це еволюційний процес. Спочатку потрібно реалізувати невелику частину: отримати перші інсайти, зробити помилки, завоювати довіру. Коли у вас буде довіра, буде зростати й бізнес. Тож бізнес завжди починається з нуля”.

Інноваційний парк UNIT.City реалізується вже близько 5 років, додає Хмельницький, і досі в розвитку. Реальний розквіт наступить через 5-7 років, наголошує він.

Основа будь-якої екосистеми – велика кількість сервісів. Будь-який підприємець чи компанія, які працюють в UNIT.City, повинні отримати сервіси, які допоможуть їм зростати швидше, ніж в середньому по ринку. І такі сервіси в UNIT.City є:

  • INDAX – промисловий акселератор, який допомагає виробництвам зростати, а часто й інвестує в них “розумні гроші”.
“Виробництво – драйвер економіки країни. А виробництво в сукупності з інноваціями дає суперефект. Їх не можна розділяти”, – пояснює засновник UFuture.
  • UNIT School of business, що випустила близько 1000 підприємців.
  • NEST Bootcamp – перша і єдина в Україні платформа, яка об’єднує стартаперів та інвесторів; місце, де народжуються та втілюються ідеї.
  • TINU – штучний інтелект, який буде управляти UNIT.City.
“UNIT.City – цифрове місто. Тут ми тестуємо і втілюємо багато технологій – від каршерінгу електромобілів до доставки дронами. У нас є системи, які розпізнають номер автомобіля, що заїжджає на територію парку, або система зовнішнього спостереження – всі вони працюють автономно. Задача TINU – звести ці речі разом, аби вони могли одна одну доповнювати”, – пояснює CMO UNIT.City Артем Бойко.

Також серед резидентів UNIT.City:

  • Український фонд стартапів – державна організація, яка дає вітчизняним стартапам від $25 до $50 тис., не беручи при цьому еквіті.
  • Лабораторія швидкого прототипування з близько сотнею 3D принтерів: в короткі строки може випустити прототип, зробити інженерію, реалізувати дрібносерійне виробництво.
  • Sensorama Lab – студія з розробки додатків з використанням технології віртуальної реальност, зокрема для навчання співробітників.
  • Delfast Bikes – компанія-виробник електробайків, рекордсмен Книги рекордів Гіннеса за найдовшою відстанню, подоланою електричним велосипедом на одному заряді.
  • Revizion – перший незалежний український сайт, який займається оцінкою якості сервісу.
“Revizion – класний сервіс. Я сам ним користуюсь. Ми створили чат-бота, який миттєво відслідковує усі незадоволені відгуки клієнтів. При цьому мої співробітники думають, що цей бот – я. Його звати Євген Олександрович Черняк”, – розповідає Черняк.

Що далі

В майбутньому на території UNIT.City планується в колаборації з компанією “Ашан” запустити гіпермаркет без людей на касах, розповідає Василь Хмельницький. Також є ідея створити невеликий центр, де будуть видобуватися біткоїни. Нарешті в планах – музей, де будуть представлені кращі українські інновації. Звичайно ж, будуть і помилки, додає він.

“Люди, які роблять помилки, завжди керують тими, хто їх не робить. Мій величезний респект Василю Хмельницькому та всьому тому, що тут реалізовано”, – наголосив Євген Черняк.

На думку Черняка, Василь Хмельницький, як підприємець, цікавий тим що вийшов із традиційного девелопменту і почав будовувати екосистему, де сьогодні “б’ється підприємницький пульс країни”.

“Більшість цього не розуміють. Люди не розуміють, чому я будую платформу, яка часто є збитковою. Я кажу: почекайте, вона драйвить, вона привертає увагу, і на цьому можна буде заробити. Через 5-10 років. Довго? Так. Але стратегію треба мати й на 15 років”, – додає Василь Хмельницький.

При цьому в Україні нижчі ціни, часом вищий сервіс, невисокі податки для ІТ, особливо після поправок до законодавства. Скоріше, до нас будуть приїжджати люди зі США чи Польщі, аніж усі українці виїдуть за кордон, наголошує він.

Більше про побудову екосистем, сервіси UNIT.City та підприємницький дух – за посиланням.

esc
Loading...