Засновники UFuture, Rozetka, Fedoriv та TA Ventures – про те, як змінилось життя та бізнес в Україні

Кожного дня лідери приймають безліч рішень і зіштовхуються з проблемами, про які раніше не могли й подумати. Те, що працювало вчора, сьогодні вже не діє. Топові спікери України, засновники UFuture, Rozetka, Fedoriv та TA Ventures, обговорили головні зміни в країні та українському бізнес-середовищі на найбільшій технологічній та інноваційній події року – U Tomorrow Summit. Організатором заходу виступили Київський міжнародний економічний форум та команда інноваційного парку UNIT.City. Стратегічним партнером стала холдингова компанія UFuture.

Власник маркетингового агентства Fedoriv Agency та засновник креативно-інвестиційної компанії Fedoriv Group Андрій Федорів, який модерував головну панель саміту “Еволюція лідерів: нові тренди та нові виклики”, відзначив:

“Близько 7 років тому я вперше почув від Василя Хмельницького, що на території мотозаводу в Києві може з’явитись грандіозний проєкт. З часом з’явилась невелика будівля, потім трішки більша, потім народився бренд UNIT.City. Приїжджаючи сюди сьогодні, я щоразу помічаю нові й нові об’єкти. Те, з якою швидкістю розвивається UNIT.City, є віддзеркаленням того, з якою швидкістю розвивається Україна та українські компанії”.

Ми говоримо про картину майбутнього з людьми, які є каталізаторами цього розвитку, додав він.

Василь Хмельницький, засновник холдингової компанії UFuture, назвав три речі, які змінились в його підходах до бізнесу за останні роки:

  • Ставлення до конкурентів.

Ще кілька років тому всі експерти радили розправлятися зі своїми конкурентами, не лишати їм шансу. Життя довело, що це не працює. UNIT.City будують три конкуренти: КАN, UDP та “Ковальська”. Як? Дуже просто: ми робимо конкурентний продукт для міжнародного ринку, а не конкуруємо на українському.

“У мене немає жодного бізнесу, який би був націлений виключно на Україну – всі мої проєкти мають міжнародні амбіції. Витрачати масу енергії на боротьбу з конкурентами? Їх надто багато, щоб усіх перемогти... Натомість я шукаю можливості для співпраці й спільних проєктів з конкурентами”, – наголосив засновник UFuture.
  • Людський капітал.

За останні сім років бізнеси Василя Хмельницького було перебудовано так, щоб ростити людей всередині. Більше того, створюються умови, щоб вони залишались всередині холдингу надовго. По-перше, мотивування хорошою зарплатою, по-друге, найбільш талановитим дається відсоток від прибутку.

  • Сучасний світ – світ екосистем.

UNIT.City – це місце, де абсолютно різні бізнеси можуть знайти точки дотику, придумати новий стартап, а найголовніше – тут же отримати для нього інвестування. Індустріальний парк “Біла Церква” – місце, де запускаються абсолютно різні виробничі проєкти і між ними теж дуже швидко зав’язуються бізнесові стосунки. Наприклад, виробництву з металу можуть знадобитись деталі з пластмаси, які якраз роблять на сусідньому майданчику і т. д.

Вікторія Тігіпко, засновниця та керівний партнер венчурного фонду TA Ventures, розповіла про зміни в своїх проєктах:

“За останні роки я змінила своє ставлення до часу. Сьогодні робочі зустрічі тривають не годину-півтори, а чверть. Чому? Тому що кількість проєктів постійно зростає, вони стають глобальними, швидко розвиваються. Час пришвидшується. Другий тренд – глобалізація: проєкти почали інтернаціоналізуватися. Третє і найголовніше – ріст та акселерація усіх процесів. Наприклад, ще декілька років тому ми не бачили і не могли уявити в Україні такої кількості підприємців, як сьогодні. Цей розвиток просто вражає”.

Владислав Чечоткін, співзасновник Rozetka, розповів як на нього та його бізнес вплинула війна в Україні:

“У нас дуже багато чого змінилося, і все почалось все з війни. Це був дуже важливий вибір щодо того, хто ми і що ми. Ми – український національний бренд. Я добре пам’ятаю перші дні війни, як до нас приходили співробітники і казали, що вони йдуть в армію, на Донбас чи на кордон з Кримом і питали, чи ми візьмемо їх назад по поверненню. Від цього хотілось плакати. Це був дуже важливий водорозділ”.

А ще, розповів він, у 2015 році в компанію прийшли американські партнери (до 2015 року Rozetka була виключно сімейним бізнесом), виникла необхідність працювати повністю “в білу”. Компанія зіштовхнулися з усіма труднощами такого підходу: замість того щоб дати хабар і швидко вирішити проблему, доводилось оббивати пороги чиновників й просити зробити хоч щось. Втім, переконаний він, держава дуже швидко рухається в напрямку відбілювання бізнесу і за декілька років ми матимемо абсолютно прозору країну.

Нарешті, змінилось ставлення до людей. Війна, падіння економіки і пандемія продемонстрували, що кадри вирішують все, наголосив Чечоткін. Кадри тікають з України з неймовірною швидкістю, і це ще один величезний виклик – потрібно знайти спосіб, аби талановиті люди залишались працювати і жити в Україні.

Репортаж з першого дня саміту читайте за цим посиланням, з другого – тут.

esc
Loading...