Як китайський Шеньчжень став технологічним лідером Китаю

Хмарочоси, які губляться у хмарах, розумні світлофори та відсутність паперових грошей — ще 30 років тому все це у Шеньчжені скидалося на злий жарт. Тоді невелике рибальське селище на 30 тисяч жителів не мало статусу міста, а уявити собі безпілотний автобус, що курсує його дорогами, було важко навіть людині з багатою фантазією. Все докорінно змінило створення першої спеціальної економічної зони, куди були допущені іноземні інвестори.

Зараз у місті мешкають 20 мільйонів жителів, тут розміщені складські приміщення понад 90% усіх побутових приладів в світі, а сам Шеньчжень став технологічною столицею Китаю. Наразі у місті розташовані офіси більшості провідних IT-компаній країни.

Сьогодні Шеньчжень — важливий промисловий і транспортний центр, частина величезного економічного регіону. Це одне із найтехнологічніших міст світу з розвиненим виробництвом та інноваційною екосистемою, спрямованою на копіювання, відтворення та створення нових хайтек рішень. У Шеньчжені реалізована ідея потужного ком’юніті, працюють інкубатори та сформовані всі умови для масштабного залучення іноземних інвестицій до Піднебесної.

Менш ніж за 30 років з початку роботи інституту розвитку China Development Institute Шеньчжень став економічним лідером Китаю, в тому числі і в телекомунікаційній галузі. Місто щороку залучає іноземні інвестиції провідних гігантів світу: тут розташовані заводи Samsung, Foxconn, де виготовляють iPhone і iPad, компоненти для Canon, Sony, Microsoft, Cisco, дослідний центр IBM і підприємства DuPont, PepsiCo і Hewlett-Packard.

Інститут розвитку розробляє фінансові та податкові заходи для стимулювання підприємництва та виробництва. Також він проводить реформи на місцевому рівні. Їх мета — максимально спростити життя стартаперам і бізнесменам: послуги намагаються надавати в «одному вікні», а для обліку податків використовувати інтелектуальну систему.

Адміністративні органи Шеньчжень мають розширені повноваження, в їх роботу намагається не втручатися навіть центральна влада Китаю. Це дозволяє швидко реагувати на ситуації на місцях, розробляти і впроваджувати нові способи підтримки компаній. У разі успіху такі практики переносять на інші регіони.

У Шеньчжені, як і в Сан-Франциско базується найбільший в світі хардверний акселератор HAX, який приймає проєкти на посівній стадії. Стартапи після проходження акселератора претендують на $100 тис. інвестицій. HAX допомагає в дизайні, в інжинірингу, надає експертну підтримку. Стартапам допомагає те, що акселератор знаходиться поблизу реальних виробництв, що скорочує час поставки практично будь-яких деталей: вранці замовлення — ввечері доставка. Тестова партія продукції приходить за кілька днів, а не місяців, як в більшості інших регіонів або країн, що суттєво зменшує час виходу продукту на ринок.

У місті розвинені лабораторії прототипування. У хабах на кшталт X.Factory збираються люди, щоб навчатися передовим технологіям дизайну і виробництва продукції з дерева, металу і пластику, використовуючи як стандартне обладнання, так і сучасні 3D-принтери.

Зростання платоспроможності населення, приплив людей з інших міст та іноземні інвестиції стимулюють і підвищення попиту на освіту, розваги та туризм. Місто щороку додає у потужності. Завдяки створеній екосистемі конкурувати з Шеньчженем дедалі важче не лише великим містам, але і навіть цілим країнам.

esc
Loading...