Woven City: Як Toyota перетворює старий завод на місто майбутнього

В дев’яноста кілометрах від японської столиці, Токіо, неподалік знаменитої гори Фуджі, автомобільна корпорація Toyota будує дещо масштабне. Йдеться про сучасне, інноваційне місто площею близько 700 000 м2, що буде побудоване з нуля.

За інноваційність та унікальність Woven City відповідатимуть технології, що впроваджуються в ході його будівництва. Ось лише кілька фактів:

  • японське місто майбутнього функціонуватиме виключно за рахунок чистої енергії: сонячна та воднева енергетика;
  • при спорудженні будинків використовуватиметься переважно дерево, що мінімізуватиме вуглецевий слід;
  • будинки будуть оснащені робототехнікою, технологіями штучного інтелекту та іншими системами, що перевірятимуть стан здоров’я мешканців, піклуватимуться про їх основні потреби та покращуватимуть повсякденне життя;
  • місто буде вкрите рослинністю, вирощеною, зокрема, без використання ґрунту;
  • на території побудують центральний парк та майдан для зібрань місцевої громади;
  • пересуватись містом можна буде на індивідуальному транспорті, такому як велосипеди чи електросамокати, а також на безпілотних електромобілях – тобто використовуватиметься виключно екологічно чистий транспорт.

Woven City має стати “лабораторією” з розробки технологій підвищення якості життя людей та вирішення соціальних проблем. Тут тестуватимуться інновації в сфері робототехніки, штучного інтелекту, безпілотного транспорту, smart home.

"Побудова цілого міста з нуля, навіть в таких невеликих масштабах, є унікальною можливістю для тестування технологій майбутнього, наприклад, цифрової операційної системи міської інфраструктури", – говорить президент Toyota Акіо Тойода.

Люди, будівлі, транспортні засоби в місті будуть пов’язані між собою за допомогою даних та датчиків.

Локація та соціальне питання

Woven City реалізується на території колишнього заводу Toyota Хіґасіфудзі. Збір автомобілів тут припинено 9 грудня 2020 року.

“Woven” – з англійської “тканий”, “зітканий”. Чому? Тому що першим виробом, який випустила компанія Toyota, був автоматизований ткацький верстат. Ще одна зачіпка щодо обраної назви майбутнього міста – в описі дорожньої інфраструктури. Так, у Woven City планується побудувати три види доріг: для швидких транспортних засобів, виключно для пішоходів, та для індивідуальних транспортних засобів (велосипедів, самокатів) й пішоходів одночасно.

За задумом авторів, всі три види вулиць переплітатимуться між собою (“interwoven with each other”) й сформують єдину органічну мережу, дієздатність якої підтвердить або спростує практика. Також буде побудована підземна дорога для перевезення вантажів.

Намір японців: осідлати тренди, які панують в сфері пересування, й запропонувати міську інфраструктуру майбутнього (в офіційній комунікації Toyota заявляє про перехід від концепції автомобільної корпорації до концепції “mobility company” – прим. ред.). Водночас будуть випробувані тойотівські безпілотні електромобілі e-Palettes, які використовуватимуться для перевезень, доставки та мобільної роздрібної торгівлі по всьому місту.

На початковому етапі реалізації до Woven City має переїхати 360 ентузіастів: винахідників, молодих сімей з дітьми, людей старшого віку. В перспективі місто розростеться до 2 000 жителів. Це, насамперед, працівники корпорації Toyota та їхні сім’ї, партнери індустрії, рітейлери, науковці, пенсіонери. Настільки різноманітні верстви населення в списку перебувають не випадково:

"Ми поставили перед собою мету – створити майбутнє, в якому люди різного походження зможуть жити щасливо", – відзначає Акіо Тойода.

Ширший аспект

Woven City будується в партнерстві з японським телекомунікаційним гігантом Nippon Telegraph and Telephone Corp. Дизайн розробляє відомий данський архітектор Б’ярке Інгельс, який стоїть за такими гучними проєктами, як другий Всесвітній торговий центр у Нью-Йорку та штаб-квартири Google у Каліфорнії й Лондоні. Кінцева дата будівництва не називається, однак реалізацію проекту вже розпочато.

СЕО Woven City – американський робототехнік, член ради директорів Toyota Corporation Джеймс Каффнер. Віднедавна він очолює холдингову компанію Woven Planet Holdings, яка контролює три операційні компанії:

  • Woven Core, що переважно займається автоматизованими технологіями водіння;
  • Woven Alpha, яка відповідає за Woven City та решту нових напрямків діяльності Toyota;
  • Woven Capital, стратегічний інвестор широкого кола партнерів Toyota.

Woven City – не перше місто майбутнього, яке будується в Японії. В 2014 році відомий японський виробник електроніки Panasonic відкрив smart city під назвою Fujisawa Sustainable Smart Town в японській префектурі Канагава. Тут також використовують виключно чисту енергію. Місцеві жителі їздять на електричних автомобілях, велосипедах та самокатах. Вулиці Фудзісави оснащені сенсорними системами, тому освітлюються лише тоді, коли на них перебувають люди. Завершення будівництва очікується в 2022 році, однак вже зараз, за даними Panasonic, в місті проживає понад 2000 людей.

Загалом в 2020 році японські місцеві органи влади запропонували центральному уряду понад 50 пропозицій щодо розумних міст, але лише кілька з них були схвалені.

esc
Loading...