“Економіка не має почуттів — це чистий розрахунок”, — Василь Хмельницький
У рамках програми “КУБ – Країна успішного бізнесу” від ПриватБанку та компанії Masterсard відбулась фінальна стадія проєкту MC.Today “Топ відважних підприємців Харкова”. У прямому ефірі на каналі WIN WIN SHOW Василь Хмельницький надав переможцю конкурсу і засновнику виробництва з перероблення відходів полімерів LarusLab Антону Чайці зворотний зв’язок щодо проєкту.
Також засновник холдингової компанії UFuture поділився з підприємцем-початківцем корисними порадами та думками щодо налагодження виробництва і початку експортної діяльності.
- Я підтримую будь-яке виробництво, яке знаходиться у нашій країні. Адже вважаю, що зовсім не правильно вирощувати пшоно, яке потім купують італійці та виготовляють борошно й інші продукти, щоб продавати знову нам. Треба розуміти, що це вільний ринок, де ми можемо не тільки експортувати, а й виготовляти та більше заробляти.
- Багато підприємців вважають, що виробництво — це мільйони доларів. Однак, в Україні є колосальні можливості виробляти задешево і постачати продукцію по всьому світу вже зараз. І якщо почати з меншого, то можна досягти великих прибутків. Необхідно пам’ятати: виробництво — не швидкий прибуток, і вам знадобиться три, п’ять або десять років, щоб відчути зароблені гроші.
- Десять років тому ми побудували завод Biopharma. Увесь прибуток, який він приносить, ми інвестуємо в покращення обладнання та збільшення потужностей виробництва. Тепер вартість заводу, який на початку існування коштував десять мільйонів доларів, дорівнює 200 мільйонам. Це той випадок, коли бізнес обирає: класти гроші собі в кишеню чи покращувати виробництво заради нових продуктів та ще більшого прибутку. На мою думку, правильний хід: трішки заробляти й продовжувати інвестувати.
- Коли ми почали виготовляти розетки на Plank Electrotechnic, то, як підприємці, думали: якщо зробити якісну і дешеву продукцію, то нас будуть обирати покупці. Але цього не сталося. Ми не врахували, що купують таке обладнання не люди, а компанії, в яких є спеціаліст, що розбирається в тонкощах електроприладу. Це говорить про те, що коли починаєш бізнес — ще не бачиш повної картини того, що відбувається.
- Сьогодні в індустріальному парку “Біла Церква” ми будуємо три невеликі виробництва, як і для внутрішнього продажу, так і для експорту, який є пріоритетним — завжди вигідно продавати за стабільну валюту.
- Економіка не має почуттів — це чистий прорахунок. Щоб почати експортувати продукцію, треба мати глибоку аналітику. І якщо таке дослідження підтверджує те, що у продукції є додана вартість, яка може конкурувати зі світом, то треба починати. Одного бажання завжди буде замало.
Більше про те, як підприємці мислять в кризові моменти, будують стратегію, формують команду і відповідають на виклики часу, а також про те, як розвивають виробництво в Україні — дивіться за посиланням.