Чому споживання відновлювальної енергії зростатиме, а “зелені” компанії будуть найбагатшими у світі

Замість того, щоб копати шахти та бурити свердловини, нові лідери ринку енергетики ведуть змагання за світову економіку в інший спосіб. Пріоритетами конгломератів нового типу є будівництво та купівля “зелених” та “чистих” енергетичних потужностей. У цей саме час традиційні гравці ринку подекуди і досі вважають усе альтернативне невиправдано дорогим та неефективним, таким чином віддаючи ключі від своїх територій.

Україна, своєю чергою, не пасе задніх в індустрії, яка здатна змінити світ на краще. Болюча трансформація застарілих виробничих потужностей та вугледобувних підприємств відбувається на тлі стрімкого розвитку зелених технологій.

На заміну вугіллю іде сонце та вітер, частка яких в енергобалансі щороку зростає. Індустрія зеленої енергетики капіталізується, у вітчизняну галузь приходять світові гравці. Цей процес наочно ілюструє приклад інвестиційно-девелоперської UDP Renewables (її стратегічним інвестором виступає UFuture). Компанія щільно співпрацює зі світовими грандами у сонячній генерації та наразі переходить до більш капіталомісткої вітроенергетики, розвиваючи пілотний проєкт на Волині.

Сприяють зміцненню позицій “зелених” гравців здешевлення сонячних панелей та вітрових турбін, і найбільше ця галузь в Україні потребує усталених правил гри, що не змінюються “заднім числом”. І поки ми вирішуємо свої “цивілізаційні” проблеми, у світі вирує справжня енергетична революція.

Не можна не інвестувати

Сьогодні інвесторам цікавий портфель енергетичної компанії, який можна виміряти в мегаватах вітру та сонця. Глобальний перехід на екологічно чисті джерела — єдиний шанс уникнути найбільш катастрофічних наслідків зміни клімату. В найближчі 30 років для цього потрібно буде інвестувати 11 трильйонів доларів у відновлювані джерела енергії — і інвестори готові підтримати цей рух.

Приклад ініціативності держави

Китай переводить свої найбільші державні енергетичні компанії на відновлювані джерела енергії. Ще у 2017 році два східноазійські конгломерати об’єдналися в China Energy Investment. За даними Bloomberg NEF, корпорація має близько 40 гігаватів потужностей з виробництва відновлюваної енергії, а це — більше, ніж будь-яка з європейських та американських компаній. Вугілля, звісно, все ще є величезною частиною бізнесу в Китаї — у 2019 році вироблено 185 гігаватів теплової енергії. На відміну від найбільших операторів чистої енергії в Європі, China Energy майже повністю зосереджена на своєму гігантському внутрішньому ринку.

Наввипередки титанів викопного палива

NextEra Energy Inc. з Флориди — комунальна компанія, яка ненадовго перевершила Exxon Mobil Corp. за ринковою капіталізацією на початку жовтня 2020 року. Цій події передував важливий етап переходу на відновлювальну енергію, який до недавнього часу здавався немислимим. Exxon був позбавлений титулу найвартіснішої енергетичної компанії в Америці через логістичні проблеми, викликані пандемією, для всього нафтогазового сектору. Поки колишні лідери намагалися повернути ситуацію у звичне русло, NextEra Energy створила найбільшу у світі колекцію вітрових та сонячних електростанцій.

І це непоодинокий випадок. Зараз такі бізнеси з відновлюваної енергетики, як Enel, Iberdrola та Orsted коштують більше, ніж перевірені часом нафтові велетні, адже для інвесторів важливою ставкою стала саме чиста енергія, а не викопне паливо.

Червоний океан — досі “зелений”

П’ять років тому здавалося, що ринок відновлюваної енергетики вже став червоним океаном, переповненим новачками, які намагалися захопити частину ринку, що тільки розвивався. Але виявилося, що у найближчі роки місця “під солнцем” вистачить усім. Сьогодні “зелена” енергетика вважається настільки надійною ставкою, що пенсійні фонди та страхові компанії змагаються за володіння великими портфелями сонячних та вітрових електростанцій. Справді за останнє десятиліття глобальне споживання відновлювальної енергії різко зросло, оскільки зацікавлені компанії більш ніж удвічі збільшили кількість електроенергії, яку вони здатні виробляти за допомогою технологій нульового викиду. Перші адепти стали головними гравцями, частково завдяки щедрим державним субсидіям у той час, коли відновлювальна енергетика не була комерційно вигідною. Тепер завдяки активним укладанням угод та лобіюванню минулих 10 років компанії виросли, зібравшись на найвищі вершини, які відділяють їх на сотні відсотків від показників на старті.

Екологічність як причина розширення

Зараз у деяких країнах світу поновлювані джерела енергії — найдешевші. За даними Bloomberg NEF, вітер та сонячна енергія забезпечують близько 9% світової електроенергії. Їх частка має зрости на 56% до середини століття. Багато великих компаній, що сьогодні займаються відновлюваними джерелами енергії, розпочинали з виробництва викопних видів палива, але згодом зрозуміли, що треба інвестувати в енергію з відновлюваних джерел. Дедалі більше енергобізнесів на різних континентах відмовляються від вугілля — найбруднішого викопного палива, або планують зробити це найближчим часом. Багато з них також взяли на себе зобов’язання зменшити слід вуглецю до 2050 року.

Баталії за ресурс

В епоху електроенергетики “зелені” компанії розпочали глобальне полювання на місця, де яскраво світить сонце, а вітер стабільно дме. Надвеликі сонячні ферми вже охоплюють ділянки пустелі — від Марокко до Чилі та Австралії, тоді як битва за вітер все частіше відбувається у морі. Саме морські вітряні пориви — найзапекліший сектор боротьби компаній. Данський енергобізнес Orsted пішов в далеке плавання на цілі роки, щоб встановити вітрові турбіни висотою з хмарочоси у водах, що оточують Європу. Такими потужностями данці прагнуть забезпечити відновлювальною енергією США та частину Азії.

Від нафти до “зелені”

Поки портфелі європейських компаній з відновлюваної енергетики швидко ростуть, представники нафтової галузі також все ще мають масштаб, досвід та можливість придбати, якщо не конкурентів, то новітні розробки, які допоможуть випередити “зелених” опонентів. Як приклад, Royal Dutch Shell Plc інвестувала у компанії з відновлюваної енергетики та мережі зарядки електрокарів. Іспанська компанія Repsol SA зараз інвестує більше у відновлювану енергію, ніж у розвідку нафти та газу.

Світ не стоїть на місці. Його рухає потужний механізм самозбереження та ефективного використання енергії в усіх проявах. Сьогодні достатня кількість фактів підтверджує, що не тільки гроші, а й інновації свідомого споживання перетворюють початківців на лідерів, а великих гравців — на аутсайдерів.

esc
Loading...