Імпакт-інвестування: чому бізнес обирає суспільно значущі проєкти

Термін “імпакт-інвестування” з’явився в 2007 році, коли в “Фундації Рокфеллерів” шукали визначення для інвестицій, що націлені не лише на фінансову вигоду, а й на позитивний вплив для суспільства та екології. З часом імпакт-інвестиції зросли в десятки разів. Так в 2020-му, за оцінками Global Impact Investing Network, ринок імпакт-інвестування сягнув $715 млрд.

Від звичайної благодійності імпакт-інвестиції відрізняє те, що інвестор не відмовляється від фінансової вигоди, хоча вона й може бути мінімальною. Але виключно бізнесом їх теж не називають: імпакт-інвестиції обов’язково повинні приносити суспільну або екологічну користь. Ба більше, бажання знизити негативний вплив бізнесу на соціум та навколишнє середовище стало однією з передумов появи імпакт-інвестування.

Тонка межа

Серед інвесторів термін “імпакт-інвестиції” не єдиний. Використовуються також:

  • ESG (environmental, social, & governance) – екологічні, соціальні та управлінські параметри інвестицій, які можуть мати суттєвий вплив на їх ефективність. Фактор фінансової успішності при цьому залишається головним, а аналіз ESG має цьому посприяти.
  • SRI (socially responsible investing) – крок вперед, порівняно з ESG; відбір інвестицій відповідно до певних принципів і активне уникнення тих, які їм протирічать. Основним мотивом тут можуть бути особисті, політичні чи релігійні переконання. SRI вважається частиною імпакт-інвестування, адже вони теж мають позитивно впливати на оточення.
  • Green investing – інвестиції в бізнес-діяльність, що позитивно впливає на навколишнє середовище. Один з видів SRI.

Імпакт-інвесторами при цьому можуть стати як індивідуальні інвестори, так і організації:

  • різноманітні фінансові установи/банки;
  • фінансові інституції розвитку;
  • приватні фонди;
  • пенсійні фонди та страхові компанії;
  • сімейні офіси (family offices);
  • індивідуальні інвестори;
  • неурядові організації;
  • релігійні установи.

Проєкти

Beam, Індія

Індійська компанія Beam зібрала приватні інвестиції для фінансування бізнес-проєкту, що націлений на обслуговування “небанківської” частини населення Індії. Тобто тих, хто так і не став клієнтами банків. Beam дозволяє громадянам користуватися електронними платіжними системами навіть без традиційного банківського рахунку.

“Імпакт-інвестиції – це виклик переконанню, що соціальні й екологічні проблеми можна вирішувати лише з допомогою благодійних пожертвувань, а ринкові інвестиції повинні бути націлені тільки на фінансову вигоду”, – Global Impact Investing Network.

Craft3, США

Некомерційна організація, яка надає допомогу та фінансування бізнесу, фізичним особам, компаніям та іншим суб’єктам, які не мають доступу до традиційного фінансування. Craft3 фінансують лише тих, хто націлені на соціальну чи екологічну користь. Наприклад, надає кредити фізичним особам, які прагнуть підвищити рівень енергоефективності свого будинку.

Чотири головні риси імпакт-інвестування:

  • Мотив. Намір інвестора зробити позитивний соціальний чи екологічний вплив з допомогою своєї інвестиції.
  • Повернення інвестицій. Імпакт-інвестиції мають приносити фінансову вигоду або, принаймні, повертати вкладені кошти.
  • Широка шкала прибутковості. Імпакт-інвестиції можуть бути орієнтовані на ринкову прибутковість, нижчу за ринкову, але близьку до неї, й просто повернення вкладених коштів (іноді називається пільговою). В Global Impact Investing Network говорять, що 67% імпакт-інвесторів обирають саме фінансово привабливі проєкти. Джерелами фінансування можуть бути: готівка, фіксований дохід, венчурний капітал, приватний капітал тощо.
  • Вимірювання впливу. Характерною рисою імпакт-інвестицій є й те, що інвестор зобов’язаний оцінювати та звітувати про соціальні й екологічні результати базових інвестицій, забезпечувати прозорість та підзвітність інвестицій.

Що далі

Соціально та екологічно відповідальні інвестиції ростуть швидкими темпами. В 2020 році лише в Сполучених Штатах такі фонди поповнились на $50 млрд.

Масивні вливання коштів в будь-яку сферу, нехай і благородну, небезпечні “надуванням” економічних бульбашок, як це було в епоху доткому, пише в колонці для Financial Times віце-президент Church Investors Group Стівен Бір.

“Інвестори повинні звертати увагу не тільки на потенційну вигоду для суспільства, а й на фінансову винагороду. Якщо ці дві речі не взаємопов’язані, комусь доведеться за це заплатити”, – додає він.

Особливо швидко сьогодні ростуть інвестиції в зелені технології – настільки що деякі експерти говорять про “зелену економічну бульбашку”.

esc
Loading...