Чудеса виживання: як Airbnb пережив пандемію та скасування подорожей
Історія Airbnb могла б стати класичною історією про стартап, що зародився “в гаражі”.
В 2007 році двоє студентів-дизайнерів із Сан-Франциско, які разом винаймали житло, розмірковували як зібрати кошти на чергову орендну плату. Вихід із ситуації знайшли незвичайний – друзі вирішили запропонувати власне житло відвідувачам дизайнерської конференції, що якраз проходила в місті.
Готелі були переповнені, тому не всі бажаючі змогли знайти місце. Браян та Джо надули в квартирі три матраци й запропонували їх своїм гостям – Майклу, Кет та Емол. Так з’явився перший у світі airbed&breakfast – “надувний матрац та сніданок” (замість звичного готельного “ліжко та сніданок”). І так, Браян та Джо пропонували своїм гостям сніданки.
Після конференції друзі вирішили, що у ідеї може бути велике майбутнє. Вже в 2008 році разом з програмістом Нейтаном Блечарзиком вони запустили однойменний сайт, залучили перші інвестиції та досить скоро стали єдинорогом.
Економіка спільного користування
Сьогодні Airbnb коштує близько $100 млрд, нараховує 4 млн орендодавців у 220 країнах та регіонах світу, які за час роботи сервісу прийняли понад 900 млн гостей.
Airbnb – класичний приклад та один з головних гравців світової економіки спільного користування, поруч з Uber, BlaBlaCar та іншими.
“Економіка спільного користування – це економічна система чи її частина, в якій товари орендуються або позичаються безпосередньо у фізичних осіб, а не у бізнесів”, – англійський словник Коллінза.
COVID-19
З початку пандемії до Airbnb прикута особлива увага. Стартап, що робить бізнес на туризмі, в умовах закритих міжнародних кордонів, здавалося б, приречений.
Airbnb не тільки втратили прибутки через припинення подорожей, але й виплатили $1 млрд з власної кишені тим, хто скасував бронювання через пандемію й не мав опції з повернення коштів орендодавцями. Крім того, компанія пообіцяла виплатити до $250 млн орендодавцям, які втратили доходи через припинення подорожей. Борг компанії, тим часом, збільшився на $2 млрд.
Вихід на IPO
Про розміщення акцій на біржі Airbnb, за їх власними словами, задумались ще в березні 2020 року. Але початок пандемії, різка зміна ситуації в компанії та світі заставила Браяна, Джо та Нейтана відкласти свої плани.
Подія трапилася наприкінці року. Airbnb вийшли на ІРО майже одночасно з іншим відомим стартапом, DoorDash. В перший день розміщення акції компанії торгувались на рівні $140 за одиницю, і сягнули $212 в лютому 2021-го.
На момент написання статті акції Airbnb торгувались на рівні $153 за одиницю.
Витривалість
Від початку пандемії Airbnb “тримаються”.
“Ми думали, що в 2020 році наші доходи знизяться в два рази порівняно з 2019-м. Але сукупний дохід минулого року сягнув $3,4 млрд, що лише на 30% менше, ніж в 2019-му”, – відзначила у своєму фінансовому звіті компанія.
Вже наприкінці ковідного року Airbnb сказали, що чекають стрімкого відновлення туристичного бізнесу:
“Винайдення вакцин та початок скасування деяких обмежень дозволяє нам очікувати швидкого відновлення подорожей. Нашим єдиним пріоритетом у 2021 році буде підготовка до цього сплексу, удосконалення існуючого продукту шляхом покращення нашої основної послуги як для орендодавців, так і для гостей”, – заявили в Airbnb.
Покращення не заставили на себе чекати. Компанія випустила понад сто оновлень своєї платформи, удосконаливши її основні функції. Сьогодні Airbnb активно адаптується до нових умов та постковідного світу. Наприклад, випустила функцію перевірки якості інтернет-з’єднання в майбутньому помешканні, що особливо важливо для подорожуючих, які хочуть працювати віддалено. Також Airbnb склали список правил, яких мають дотримуватись господарі та гості, аби знизити ризик зараження.
2021-й
І це спрацювало. В першому кварталі 2021 року компанія прозвітувала про ріст фінансових показників на 5%, порівняно з 2019-м. Цього року Airbnb вже не надавали фінансову підтримку користувачам сервісу, натомість заявили про ріст середньої ставки оплати за ніч й пожвавлення подорожей в Південній Америці.
“За даними Всесвітньої туристичної організації, у 2020 році кількість міжнародних туристів у світі скоротилася на 73%”.
Втім, додали в Airbnb, їхні найприбутковіші сегменти – подорожі містами та закордонні поїздки – досі не відновились.
ЗМІ навперебій пишуть про очікуваний відскок у подорожах. Експерти заявляють, що відкладений попит величезний, і заборона на поїздки є одним з найболючіших обмежень часів пандемії. Але надії на відновлення туризму поки не справджуються, зокрема через повторні хвилі пандемії. Пожвавлення, особливо влітку, було відчутне, але повноцінне відновлення галузі затягується:
“Звичайно надихає те, як зростають темпи вакцинації. Є серйозні причини для оптимізму, адже це має допомогти відновити подорожі. Однак попереду у нас ще довгий шлях до повного відновлення”, – відзначив Гленн Фогель, CEO Booking.com, головного конкурента Airbnb.