Велика аерокосмічна приватизація: чому NASA більше не літає в космос та скільки супутників на орбіті Землі

Навряд чи сучасна людина до кінця усвідомлює, наскільки сильно її життя залежить від космосу. Прогноз погоди, GPS навігація, супутникове телебачення, супутниковий зв’язок – всі ці речі наразі майже повністю покладаються на роботу космічної техніки. З космосу здійснюється моніторинг ситуації на льодовиках, оцінка збитків від пожеж, відстежується вирубка лісів, прогнозується врожайність сільськогосподарських культур, ймовірність повеней, паводків та багато іншого.

За даними Statista, міжнародного сервісу статистики, на орбіті Землі, станом на початок 2021 року, знаходиться 3372 діючих супутника. Більшість них, 1897, належать США. На другому місці – Китай. У нього 412 супутників.

Сполучені Штати та Китай є лідерами і за витратами на космічні програми (за даними 2020 року):

  • США: $47,69 млрд
  • Китай: $8,85 млрд
  • Франція: $4,04 млрд
  • РФ: $3,58 млрд
  • Японія: $3,32 млрд
  • Німеччина: $2,4 млрд.

Однак попри зростання витрат на освоєння космосу, роль держав в галузі постійно знижується. В 2010 році президент Барак Обама підписав, по суті, програму з комерціалізації польотів на Міжнародну космічну станцію: якщо раніше NASA замовляло та закупляло космічну техніку у приватних підприємців, то тепер ті почали надавати державному агентству послуги з доставки вантажів та людей на станцію.

Ілон Маск, який уже на той час мріяв про колонізацію Марсу, враз перетворився з мрійника на головного космічного підприємця. В 2011 році здійснив останній політ космічний шатл NASA (агентство наразі займається розробкою космічних кораблів для польотів на більш віддалені відстані, ніж орбіта Землі – ред.), сьогодні його замінили космічні апарати SpaceX.

“Новий космос”

“Новий космос” – покоління сучасних аерокосмічних компаній, що займаються космічними розробками. Передусім, йдеться про SpaceX Ілона Маска, Virgin Galactic Річарда Бренсона, Blue Origin Джеффа Безоса. Але трьома гучними іменами список не обмежується. В світі існує безліч стартапів, що націлились на освоєння космосу.

Так, експерти аналітичної платформи StartUs Insights проаналізували 2162 стартапи та компанії космічної галузі, й виокремили 10 найактуальніших трендів в SpaceTech.

Отож найчастіше космічні стартапи та компанії працюють в таких напрямках:

  • малі супутники (24%);
  • передове космічне виробництво (22%);
  • нові комунікації (10%);
  • космічний трафік та транспортування (9%);
  • розумний двигун (7%);
  • менеджмент пересувань та активності в космосі (7%);
  • космічні місії (7%);
  • видобуток корисних копалин у космосі (6%);
  • LEO-супутники (4%);
  • космічні дані (4%).

Оборона та сільське господарство

Компанія EOS Data Analytics українця Макса Полякова, підприємця зі світовим іменем та одного з ентузіастів освоєння космосу, пропонує ефективні бізнес-рішення на основі супутникових даних для 23 ключових галузей економіки – від сільського господарства та добувної промисловості до оборонного сектору та ЗМІ. Супутникові дані компанія пропонує використовувати для прикордонного контролю, пошукових операцій та планування превентивних дій для забезпечення громадського порядку на національному та регіональному рівнях. Особливо вражають їхні розробки для фермерів:

  • повідомлення про зміни стану культур протягом сезону завдяки супутниковому моніторингу полів;
  • визначення ступеня щільності рослинності на полі (індекс вегетації);
  • автоматичне виявлення хмар над полями;
  • відстеження стадій розвитку культур за міжнародною шкалою тощо.

В квітні 2021 року Поляков купив південноафриканського виробника супутників Dragonfly Aerospace, а раніше – американського виробника ракет Firefly Aerospace. Все задля того, аби збільшити кількість супутників на орбіті та покращити моніторинг ввірених об’єктів.

LeoLabs

Заснована колишнім астронавтом NASA компанія LeoLabs використовує власні радари для відстеження об’єктів на нижній орбіті Землі, в проміжку між 100 та 2000 км над поверхнею Землі, де функціонує близько 2000 активних супутників (і ще 50 000 планується до запуску в найближчі кілька років).

У 2020 році компанія представила Службу запобігання зіткненням, яка сповіщає клієнтів коли їхні супутники знаходяться на “траєкторії аварії”. SpaceX уже співпрацює з LeoLabs. У 2021 році компанія матиме в оснащенні додаткові два радари, які дадуть їй можливість відслідковувати понад 250 тис. найдрібніших уламків космічного сміття розміром з гайку чи гвинт.

Planet

Planet може щодня надавати клієнтам зображення з високою роздільною здатністю з будь-якого місця на Землі завдяки понад 130 малим супутникам на орбіті. У 2020 році Planet запустила два сервіси:

  • Rapid Revisit – супутникові знімки з роздільною здатністю 50 см, що оновлюються від семи до 12 разів на день;
  • автоматичне виявлення змін на них.

Компанія заявляє, що їхні продажі зросли вдвічі, оскільки клієнти замовляли знімки з місць, які б до пандемії відвідали особисто. У грудні Human Rights Watch використовували зображення компанії для спостереження за ракетним вогнем під час конфлікту Азербайджану та Вірменії.

Relativity Space

У листопаді минулого року космічний стартап Relativity Space зібрав $500 млн інвестицій й досяг оціночної вартості у понад $2 млрд. Це стало одним з рекордних показників залучення фінансування до приватної космічної компанії. Relativity Space займається виготовленням ракети-носія Terran 1 методом 3D-друку. У 2020 році компанія повідомила про успішні випробування паливних баків та ракетного двигуна Aeon 1 зроблених з допомогою 3D-друку. У червні компанія підписала контракт на здійснення шести запусків супутників зв’язку компанії Iridium на своїй ракеті. Перший запуск ракети планується на кінець 2021 року.

Кошти, що вкладаються в проєкти на орбіті Землі та за її межами, протягом року збільшилися на 95% – до $8,7 млрд, пише Financial Times. Згідно з прогнозами, венчурне фінансування космічних стартапів у першій половині 2021 року зросте, порівняно з аналогічними показниками 2020 року, вдвічі.

esc
Loading...