Як епідемія Covid-19 змінює виробництво ліків у світі

На початку 2020 року, за декілька місяців до офіційного оголошення пандемії, провідні фармацевтичні компанії почали працювати над розробкою вакцин від Covid-19. В середині березня, коли світ тільки дізнався про пандемію й почав закриватися на карантин, американська Moderna, наприклад, запускала перші клінічні випробування свого препарату.

Як вдалося?

Перші повідомлення про нове небезпечне захворювання ВООЗ отримала наприкінці 2019-го. В січні китайські дослідники передали дані про генетичний код вірусу американським вченим. Moderna та Pfizer, з їх німецькими партнерами BioNTech, були одними з перших, хто взявся за роботу — і завершили роботу майже одночасно, наприкінці року.

Загалом реакція на коронавірус була приголомшливою: протягом перших 5 місяців 2020 року було оголошено про розробку понад 120 потенційних вакцин від SARS-CoV-2.

Перші бар’єри

В США від подання заявки до затвердження нового медичного препарату профільним органом, а саме Управлінням з продовольства та медикаментів, проходить в середньому 12 років. Вартість виведення одного препарату на ринок сягає $1 млрд. Щоб пришвидшити та оптимізувати процес, вчені топових фармацевтичних компаній роками збиралися на щорічні профільні зустрічі.

Втім, і в США, і в інших регіонах питання складності, тривалості та вартісності виведення нових ліків на ринок, включно з вакцинами, залишається відкритим.

Вакцини від Covid-19 вдалося розробити у рекордні строки завдяки безпрецедентним інвестиціям та глобальному співробітництву, пояснюють минулорічне “диво” у UNICEF. Станом на 4 травня 2021 року у світі триває розробка ще понад 200 вакцин-кандидаток: 96 на клінічному етапі, 184 — на доклінічному.

Нові тренди

Пандемія Covid-19 стала каталізатором впровадження технологій з підвищення ефективності та зниження вартості клінічних випробувань. Адаптивний дизайн — більш гнучкий підхід до проведення випробувань — був одним з ключових трендів у боротьбі з вірусом.

Так, традиційний підхід до досліджень ліків досить жорсткий, а адаптивний дозволяє вченим дещо модифікувати процес. Regeneron Pharmaceuticals й Sanofi досліджували ефективність лікування пацієнтів з Covid-19 антитілами саме з допомогою адаптивного дизайну.

Ще один тренд у дослідженнях коронавірусу — використання відкритих дослідницьких форумів для пришвидшення наукових висновків. Наприклад, компанія Mendel.ai, що спеціалізується на застосуванні штучного інтелекту в клінічних дослідженнях, займається створенням пошукової системи з Covid-19, з допомогою якої дослідники зможуть отримувати більш широкі дані для проведення своїх досліджень.

Ще більше IT на службі медицини

Зареєструвавшись для участі у медичному дослідженні, пацієнт найчастіше отримує експериментальний препарат або плацебо, і йде додому, зобов’язавшись приймати його, скажімо, протягом місяця. Учасника дослідження просять вести щоденник, зазначаючи час прийому препарату, вживання інших ліків, побічні реакції тощо. Все це досить ненадійно, адже ніхто не може перевірити, чи пацієнт справді дотримувався приписів.

Стартап AiCure на основі візуального збору даних визначає, чи пацієнт справді дотримується встановлених лікарями умов дослідження. Зокрема, учасник дослідження записує на телефон відео, а AiCure підтверджує, що він справді прийняв потрібну таблетку.

Biofourmis за допомогою переносних медичних пристроїв відстежує життєві показники пацієнтів на власній AI платформі й надає прогнози щодо їх здоров’я. У співпраці з Гонконзьким університетом стартап досліджував температуру тіла, частоту серцевих скорочень та рівень кисню у пацієнтів, інфікованих Covid-19. Метою дослідження було виявлення незначних змін у стані здоров’я, щоб допомогти у дослідженні вірусу.

Зміна настроїв

До епідемії Covid-19 люди мало що знали про процес розробки та затвердження ліків. Завдяки підвищеній увазі ЗМІ та більшій прозорості щодо реальних фармацевтичних процедур ставлення до галузі дещо змінилося.

Показовою є ситуація в США. У опитуванні Gallup щодо рівня підтримки громадськості, проведеному в серпні 2019 року, фармацевтична галузь зайняла останнє, 25-е місце серед решти секторів економіки. Навіть федеральний уряд набрав кращі бали. В вересні 2020-го соціологи опублікували нове опитування, яке показало, що фармацевти покращили свої позиції в очах громадськості на 7 пунктів.

Можна припустити, що зміна відбулась завдяки успішному впровадженню вакцин від Covid-19.

Що далі

В фармацевтичній галузі, за версією аналітичної платформи Avenga, спостерігаються такі ключові тренди:

  • ріст видатків на охорону здоров’я: до кінця 2021 року витрати на медицину, згідно з прогнозами, перевищать $1,4 трлн;
  • популяризація “альтернативних” засобів лікування: різноманітні додатки, переносні трекери, сенсори тощо;
  • більш активне використання “реальних даних” (real-world-evidence): доказів та спостережень, отриманих поза контрольованими дослідженнями, зокрема під час звичайної клінічної практики;
  • застосування технології NLP (обробка натуральної мови) для фармацевтичних цілей: за останні три роки вона сильно розвинулася, технологія всюди (в розумних помічниках, спеціальних результатах пошуку та точних онлайн-перекладах), і фарма — не виключення;
  • ріст популярності телемедицини: медпрацівники та фармацевтичні компанії впроваджують нові методи телемедицини для збільшення продажів та задоволення потреб пацієнтів;
  • deep learning для аналізу звітів: технологія автоматизує рутинні процедури та надає вичерпну інформацію про випробуваний препарат;
  • високотехнологічні рішення для R&D: багато компаній інвестуватимуть у технології для підвищення ефективності команд.
esc
Loading...