“Чому не варто звільняти людей під час кризи”, — колонка Сергія Комберянова, президента Lean Institute Ukraine

Чому корпорація “Toyota” ніколи не звільняє людей під час кризи? І чому саме зараз це важливо для українського бізнесу.

Перше, що приходить в голову українському підприємцю сьогодні (і це правда, не сперечайтеся) — скорочувати штат та видатки на розвиток. І, окрім деяких винятків, таке рішення стане величезною помилкою.

Чому я так впевнено заявляю про це? Бо ґрунтую свою позицію на десятирічному вивченні досвіду однієї з найуспішніших компаній світу — автогіганта “Toyota” та вже десять років займаюся оптимізацією процесів в бізнесах і спілкуюся з найуспішнішими бізнесменами України та зарубіжжя.

Минулого тижня я почув фразу від одного підприємця з ТОП-20 Forbes: “Минулої кризи 2014 року я звільнив частину людей і дуже пошкодував про це, бо відновлення втраченої команди коштувало мені дуже дорого. І це той урок, який повинен вивчити кожен бізнесмен на початку кризи, яка неминуче наступає вже зараз”.

1948 року під час великої післявоєнної кризи в Японії “Toyota” востаннє в історії масово звільнила працівників і через це президент компанії Кііширо Тойода пішов у відставку. Більше ніколи компанія не звільняла постійних працівників в кризи. Під час великої азійської фінансової кризи 1990-х років відділення “Toyota” в Тайланді чотири роки підряд зазнавало збитків, але жодної людини так і не звільнило. За свою прихильність пожиттєвому найму компанія у 1998 році поплатилася зниженням кредитного рейтингу Moody’s з ААА до АА1, а її боргові виплати збільшилися на $220 млн, однак від своїх принципів компанія не відмовилася.

Чому “Toyota” ніколи не звільняє своїх працівників в кризу? Тому що там найдобріші менеджери? Тому що керівництво дурне?

Ні. Тому, що компанія знає секрет успіху – як бути автовиробником номер один у світі по маржинальності, кількості грошей на рахунках та обсягах виробництва монобренда.

І цей секрет – люди. Люди, які досконало знають процеси і можуть їх покращувати.

Мій вчитель Чевдет Оздоган, консультант “Boing” та “Amazon”, розповідав, що коли “Toyota” відкривала свій завод в Туреччині в 1994 році, то почала навчати менеджерів цього заводу за два роки до того на підприємствах Японії. Прості робітники з конвеєру були найняті за два місяці до відкриття. Тому “Toyota” знає, скільки вона вкладає в своїх працівників грошей і часу.

Всі кризи та зупинки у виробництві компанія “Toyota” та більшість компаній, що поділяють її філософію Lean, використовують для пошуку втрат і оптимізації своїх процесів. Часу, якого не вистачало для експериментів і покращень раніше, в кризу завжди вдосталь. В кризу проєкти розвитку та покращення не лише не припиняються, а і розширюються.

За загальною статистикою, 90% всіх активностей підприємств не приносять жодної цінності клієнтам і по суті є чистими втратами. “Toyota” бореться, щоб зменшити ці втрати, замість того, щоб виграти на скороченні фонду оплати праці. Втрати, які ми ігноруємо — це гроші, яких ми не маємо, але які так нам потрібні. Ніхто, крім наших працівників, не знає найкраще, де сховані наші втрати.

Цим меседжем я звертаюся до підприємців України — не робіть різких рухів зараз і не знищуйте одним махом всю ту базу знань, яку ви накопичували в своїх людях попередні роки.

І наостанок. Найбільше надихає працівників той факт, що компанія ділиться з ними своїм успіхом під час розквіту і піклується про них під час кризи. Подумайте, чи маєте ви запас міцності в компанії, щоб не знищувати те, що так важко будувалося в попередні роки.

Як радить відомий знавець компанії “Toyota” Джефрі Лайкер: “При тривалих фінансових труднощах спочатку повинна бути урізана зарплата топ менеджменту. Потім переводимо все, що було на аутсорсі, на власне виробництво і лише потім можемо думати про скорочення робочих місць”.

Всім успіхів і сил здолати будь-яку кризу!

esc
Loading...