Основа економічного росту: у Білій Церкві пройшов Форум інноваційних виробництв
17 червня 2021 року в індустріальному парку “Біла Церква”, мажоритарним акціонером якого є холдингова компанія UFuture, відбулася потужна зустріч представників виробничого сектору України — другий Форум інноваційних виробництв. Організатором заходу виступив Київський міжнародний економічний форум. Близько 1000 представників виробничого сектору України обговорили актуальний стан справ в українській промисловості. Відбулося 7 панельних дискусій, в ході яких виступили 30 спікерів з числа топових українських виробників, профільних урядовців, фінансистів та новаторів.
Зустріч почалася зі вступного слова засновника холдингової компанії UFuture Василя Хмельницького. Попри повсюдні розмови про переваги та відданість розвинутих країни ідеям вільного ринку, відзначив спікер, вільних умов підприємництва у світі, насправді, не існує. Дональд Трамп та Джо Байден, колишній та нинішній президенти США, попри всі свої відмінності та протиріччя, в унісон наголошують на необхідності повернення виробничих потужностей до Америки та створенні робочих місць.
«Виробництво – основа економічного зростання будь-якої держави», – таку ключову тезу доносив учасникам Форуму Василь Хмельницький.
Одна людина відкриває в Україні завод, на роботу до неї приходять інші; ті, отримуючи зарплатню й витрачаючи її на різноманітні послуги, ресторани та перукарні, тим самим дають можливість розвиватися малому та середньому бізнесу – саме так працює та розвивається економіка країни.
В ході першої дискусійної панелі відбулося обговорення промислової стратегії України за участі топових українських підприємців, представників урядового сектору та експертного середовища. Модератором панелі виступив генеральний директор холдингової компанії UFuture Микола Тимощук.
Як відомо, на початку року уряд затвердив Національну економічну стратегію-2030, що викликала активне обговорення серед підприємців. В ході панелі спікери висловили свою підтримку документу. Добре, що стратегію нарешті розроблено, що влада починає звертати увагу на промисловість, а найголовніше – потрібно якнайшвидше почати втілювати її в життя, відзначили експерти.
“Відсутність довгий час в Україні промислової політики призвела до того, що ми, по суті, потрапили в ситуацію деіндустралізації. Наразі ми знаходимось на новому етапі: влада прийняла рішення про створення Міністерства з питань стратегічних галузей промисловості, і це говорить про ті акценти, які ставлять перед собою президент та уряд. Я глибоко переконаний, що саме промисловість є рушійною силою розвитку економіки України», – Олег Уруський, віце-прем’єр-міністр України – міністр з питань стратегічних галузей промисловості України.
Спікери наголошували на необхідності розвитку таких індустріальних парків як “Біла Церква”, де створено всі необхідні умови для швидкого розгортання виробництва, активізації роботи Експортно-кредитного агентства, що має сприяти виходу української продукції на міжнародні ринки, створенні різноманітних стимулів для виробників, зокрема й податкових.
“Ми добре пам’ятаємо про такі функції податків як фіскальна та регулююча, але чомусь забуваємо про стимулюючу”, – наголосив відомий український економіст, директор економічних програм Українського інституту майбутнього Анатолій Амелін.
Під час Форуму відбулось підписання меморандуму про співпрацю між державним концерном “Укроборонпром” та Фондом розвитку інновацій (Українським фондом стартапів) задля пожвавлення впровадження новітніх технологій в оборонно-промисловому комплексі України.
В експозоні Форуму була представлена продукція різноманітних українських виробників, зокрема сучасні електроустановчі системи Plank Electrotechnic, обладнання для доступу на висоту Virastar, всюдиходи Sherp, безпілотники DroneUA, електротранспорт львівського концерну Electron та багато інших. В перерві між дискусійними панелями для учасників заходу виступив чемпіон світу з вищого пілотажу, українець Дмитро Погребицький, показавши в небі над індустріальним парком захопливе авіашоу.
В ході Форуму поговорили й про інвестиції у виробництво: перспективи, умови, ризики.
“Ми живемо в умовах капіталізму, в якому гроші визначають якщо не все, то дуже багато. Тому важливо говорити про гроші в промисловості, залучення грошей у промисловість, специфіку та ризики, які з цим пов’язані; про міжнародний та український контексти залучення капіталу”, – підкреслив Кирило Бондар, партнер та фінансовий директор інноваційного парку UNIT.City.
Президент Lean Institute Ukraine Сергій Комберянов модерував панель “Діджиталізація виробництв”. Якщо компанія не займається покращенням своїх процесів через діджиталізацію, скоріше за все, вона втрачає серйозні можливості для свого бізнесу, відзначив Комберянов. В ході панелі компанії представили свої здобутки та можливості з цифровізації виробництва та обговорили:
- індустрію 4.0 та нові можливості для виробництва, які вона відкриває;
- можливості роботизації та штучного інтелекту в українській промисловості;
- кейси щодо застосування передових технологій на виробництві.
Завершився Форум обговоренням бізнес-стратегій у новій економіці. Модератор панелі, генеральний директор групи компаній Advanter Group Андрій Длігач відзначив, що в сьогоднішньому швидкоплинному світі багато компаній відмовляються від розроблення стратегій, або ж користуються лише короткостроковими – майбутнє занадто туманне. Однак спікери, топменеджери провідних українських компаній не погодились з таким твердженням.
“Коли ви досягаєте певного рівня, без стратегії просто неможливо. В Biopharma розроблена й затверджена Радою директорів (два з яких іноземці з топкомпаній галузі, США та Швейцарії) стратегія на 5 років. Фінансове планування ми робимо на 3 роки. Стратегія відповідає, насамперед, на питання що ми хочемо й які потреби вирішуємо. Наприклад, Biopharmа планує до 2025 року переробити 1 млн літрів плазми крові. Це дозволить досягти EBITDA $90-100 млн. Відповідно, потрібно побудувати 30 плазма-центрів. Стратегія відповідає на питання, коли й яка черга будівництва заводу має бути запущена, хто будуватиме плазма-центри, купуватиме апарати плазмофорезу і т. п.» – Костянтин Єфименко, президент фармацевтичної компанії Biopharma.
Засновник холдингової компанії UFuture Василь Хмельницький відзначив, що книги на кшталт “стратегія не працює”, “фінансовий план не працює” – насправді, модні книги для тих, хто не займається бізнесом.
“Якщо ви бізнесмен, у вас точно має бути стратегія. Звичайно, вона може змінюватись, але план, куди ми йдемо, хто наші конкуренти, що ми будемо робити через місяць-два, у мене, звичайно, є. Більше того, мою стратегію знають всі співробітники. Ми ніколи не наймаємо сторонні компанії, аби вони розробляли для нас стратегію, особливо західні компанії, які не знають тутешньої ментальності та культури. Стратегія працює тоді, коли в її розробці бере участь засновник, менеджмент і, можливо, декілька залучених західних спеціалістів”, — підсумував він.