В Україні буде створено 25 індустріальних парків: як пройшла зустріч підприємців в Білій Церкві

28 вересня в Білій Церкві, в однойменному індустріальному парку, що розвиває холдингова компанія UFuture, зібрались промисловці, економісти та представники влади, які займаються втіленням ідеї індустріальних парків в Україні. Приводом для зустрічі стало прийняття законопроєкту (№4416-1), що створює реальні механізми запуску в Україні відповідних об’єктів. Організаторами відкритого діалогу “Індустріальні парки 2025. Навіщо інвестувати у виробництва” виступили індустріальний парк “Біла Церква” та Київський міжнародний економічний форум.

“Ми часто називаємо цю ініціативу “Індустріальні парки 2.0”. Нарешті відбувся перезапуск ідеї, і найближчим часом, сподіватимемось, вона почне ефективно працювати”, – відзначила заступник міністра економіки України Ірина Новікова.

Спроби запустити в Україні виробничі майданчики зі спеціальними умовами, за аналогією до світових, робляться вже декілька років поспіль. І хоча в країні зареєстровано 52 таких об’єкти, більшість із них існують лише на папері. Вдалий кейс індустріального парку “Біла Церква” – скоріше виключення, ніж правило.

Довгий час урядовцям не вистачало політичної волі, аби надати індустріальним паркам реальні економічні стимули для розвитку. Прийняття законопроєкту №4416-1 повинно змінити ситуацію. Так, міністр розвитку громад та територій України Олексій Чернишов запевнив:

  • в найближчі роки в Україні буде створено не менше 25 індустріальних парків;
  • щороку держава інвестуватиме в розвиток індустріальних парків 2-3 млрд грн;
  • на розгляді парламенту перебувають законопроєкти щодо стимулювання бізнесів на території індустріальних парків такими економічними стимулами як звільнення від податку на прибуток впродовж десяти років, пільгові ставки податку на землю та звільнення від мита на ввіз імпортного обладнання.
“Один індустріальний парк – це близько 1000 робочих місць. Індустріальні парки – це ліки від міграції”, – додав міністр під час спілкування з пресою.

За його словами, Україна протягом останніх тридцяти років втратила майже половину свого промислового потенціалу. Деякі експерти називають навіть більшу цифру. Натомість, виграли ті країни, які створили привабливі умови для входу інвестицій.

“Перший індустріальний парк у світі був створений ще в 1896 році, в Англії. Тобто майже 130 років тому. Сьогодні індустріальні парки генерують величезну частку світової промисловості та експорту. Наприклад, промислові та інноваційні парки Китаю генерують 22,5% ВВП країни, що еквівалентно близько 10 таким економікам як Україна”, – відзначив модератор дискусії, президент Української асоціації Римського клубу в Україні Віктор Галасюк.

Загалом в світі створено близько 15 000 індустріальних парків. До прикладу, в Туреччині побудовано 346 індустріальних парків. В Південній Кореї їх нараховується аж 1200 – беззаперечний рекордсмен.

“У нас немає часу на роздуми. З такими темпами росту ВВП як сьогодні Україна наздоганятиме сусідню Польщу 70 років. Нам потрібно будувати сотні таких виробництв та майданчиків. Без підтримки держави зробити це просто неможливо”, – наголосив засновник індустріального парку “Соломоново” та голова наглядової ради компанії “Єврокар” Олег Боярин.

Вже наступного року, запевнила замміністра Ірина Новікова, українські індустріальні парки зможуть отримати реальні фінансові стимули з боку держави.

Але перед тим міністерство проведе перевірку всіх об’єктів на відповідність критеріям, що прописані в законодавстві, зокрема:

  • в концепції індустріального парку має бути присутня переробна промисловість, науково-технічна чи науково-дослідна діяльність;
  • учасники індустріальних парків мають бути зареєстровані на території місцевої громади, аби їхні податки надходили саме до неї;
  • у парка має бути керівна компанія (юридична особа-резидент визначеного типу).
“Індустріальні парки – це точки росту для економіки. В Америці навіть вічні конкуренти, республіканці та демократи, сходяться на тому, що головна задача влади – не допускати втрати робочих місць та повертати виробництва до країни. Сьогодні, коли виробництво в Китаї ускладняється, а логістичні ланцюжки порушуються, іноземні компанії шукають виробничі майданчики по всьому світу, ближче до ринків збуту. Водночас, вони шукають майданчики там, де процвітає місцевий бізнес. Адже це перший показник здорового бізнес-клімату в регіоні чи країні”, – наголосив засновник холдингової компанії UFuture та індустріального парку “Біла Церква” Василь Хмельницький.

Індустріальний парк в Білій Церкві створювався абсолютно на приватній ініціативі: ні світло, ні газ, ні інші комунікації та проблеми держава не вирішувала, додав він. Сьогодні його площі майже повністю зайняті: на них або уже організовано виробництво, або очікується заїзд резидентів. Більше того, до парку стоїть черга інвесторів, які хочуть тут працювати.

esc
Loading...