Чого насправді потребує авіаційна галузь України, – очільник аеропорту “Київ”
Авіаційна галузь складається з двох базових речей: авіакомпаній та аеропортів. Якщо авіакомпанії є інвесторами, насамперед, виробників літаків Boeing та Airbus – адже їхнім головним активом є флот, – то аеропорти є інвесторами економіки країни, в якій вони розташовані. Інвестиції в аеропорти назавжди лишаються в країні й служать громадянам, зокрема пропонуючи якісну інфраструктуру, пише в колонці для ЛІГА.Net Денис Костржевський, голова ради директорів міжнародного аеропорту “Київ” ім. І. Сікорського, мажоритарним акціонером якого є холдинг UFuture.
"Сьогодні ви інвестували в нові літаки, а завтра інвестиційний клімат у країні змінився чи спостерігається зовнішня агресія – і літаки відлетіли. Іноземні авіакомпанії навіть не інвестують в українські кадри. Натомість, аеропорти інвестують і в українські кадри, і в українську інфраструктуру", – наголосив очільник аеропорту.
Інвестування в інфраструктуру аеропортів має бути одним із першочергових завдань державної політики в авіаційній галузі, додав він. І може здійснюватися різними шляхами: за державні, муніципальні та приватні кошти.
"Приватних коштів може бути значно більше, ніж державних, але потрібно створити відповідні умови", – пояснив він.
Створення привабливих умов для інвестицій
Аеропортова інфраструктура вкрай дороговартісна: потребує великих інвестиції, терміни повернення яких мають бути розтягнуті в часі – як правило, на 20-30 років. Авіаційні збори мають бути зрозумілими та справедливими, охоплювати не тільки поточні видатки, а й внески інвесторів. Нарешті, авіаційна галузь потребує прозорих умов залучення інвестицій.
"Коли в Україні з'являться прозорі правила гри для інвесторів, буде сформоване конкурентне середовище, а на законодавчому рівні закріплені гарантії повернення вкладених інвестицій, тоді ми й говоритимемо про те, що створено умови для залучення інвестицій. І тоді, я впевнений, інвестицій буде значно більше. Приватний інвестор буде готовий вкладати гроші, побачивши перспективу їх повернення із прибутком. Тоді можна буде залучати великі інвестиції в аеропортову інфраструктуру", – відзначив Денис Костржевський.
Повну версію колонки про авіаційну галузь України та державну політику читайте за посиланням.