Техноінсайти або як топменеджери UNIT.City до Кремнієвої долини їздили
Топменеджери інноваційного парку UNIT.City, який розвиває холдингова компанія UFuture, нещодавно повернулись зі Сполучених Штатів, де досліджували технологічну екосистему країни в цілому та Кремнієву долину зокрема. СЕО UNIT.City Домінік Піоте, керівний партнер парку Костянтин Євтушенко та партнер і фінансовий директор Кирило Бондар були вражені тим, настільки спустошеним виглядав головний технологічний центр Америки.
“Сан-Франциско виглядає як місто-привид. Лише за тиждень до нашого приїзду тут дозволили ходити в офіси, відвідувати торгові центри тощо. Люди досі сильно налякані. Власне, це зовсім не те Сан-Франциско, до якого ми звикли, яке бачили раніше. Багато хто виїхав – і з міста, і з Кремнієвої долини. Здається, відносини між власниками ІТ компаній, їхніми СЕО та командами змінились. Перші хочуть повернути співробітників до офісів, другі – не хочуть покидати ті гарні місця, куди переїхали за час пандемії», – пояснює Костянтин Євтушенко.
Сан-Франциско за розмірами подібний до Львова, продовжив Домінік Піоте. Там проживає близько 800 тис. осіб. Втрата близько 10% населення сильно б’є по економіці регіону.
“Треба зрозуміти одне: Кремнієва Долина росте сильно, коли в світі все добре, і падає низько – коли в світі криза. Так було й в 2008 році під час фінансової кризи. Багато хто – люди, компанії – сьогодні залишають Долину. Але на їх місце обов’язково прийдуть інші”, – додав СЕО UNIT.City.
На його думку, аби бути успішним, UNIT.City потрібно налагоджувати контакти та “будувати мости” до інших технологічних екосистем світу. Закриті екосистеми гинуть, а відкриті виживають – тому що мають зв’язки з іншими. Одна з найсильніших ІТ екосистем світу – ізраїльська – стала успішною, зокрема, й завдяки тому, що будувала міцні стосунки зі США, Кремнієвою долиною, Європою та іншими.
Кирило Бондар був вражений, наскільки добре в Долині обізнані щодо України, талановитих українських розробників. Люди там готові й раді приїздити до нашої країни; інвестувати в перспективні стартапи.
“Дуже вразила тамтешня культура взаємозв’язків. Якщо у вас є продукт, є хороша репутація, вас радо направлять в потрібному напрямку. Вже через деякий час ви зможете знайти свого інвестора. Напевно, діє така логіка: якщо мені хтось допоміг, я маю допомогти іншому”, — додав він.
Кремнієва долина сьогодні переживає не найлегші часи, продовжив Костянтин Євтушенко. За Трампа іноземцям обмежували отримання віз, за Байдена піднімаються податки. Втім, гроші – а там їх дуже багато – лишаються в Долині. Нетворкінг – теж в Долині. Тому відновлення технологічного центру Америки – питання часу.
“Через півроку всі, включно з розробниками, командами, компаніми, повернуться до Долини. Вже за декілька років вони забудуть, що була якась криза, і ще швидше – що Трамп колись був президентом. В цьому сила Америки. Інноваційні та потужні компанії старіють і виїжджають з Долини. Це стосується й Oracle, й НР. На їх місце приходять нові покоління компаній”, – додав Домінік Піоте.
А поки що в Стенфордському дослідницькому інституті (SRI International) – місці, де винайшли Siri, де, по суті, винайшли інтернет – немає нікого, крім президента і, можливо, охоронця.