Софія Антіполіс: як Франція створила технопарк на Лазуровому Березі

Sophia Antipolis

1969-го року Сполучені Штати вперше висадили людину на Місяці, інженери Каліфорнійського та Стенфордського університетів переслали один одному повідомлення в мережі Arpanet, що ознаменувало появу Інтернету, а Франція заснувала найстаріший технопарк в Європі – Софію Антіполіс.

Софія Антіполіс вважається не тільки найстарішим, але й одним із найбільших технопарків у Європі:

  • 2500 компаній-резидентів;
  • 5,6 млрд євро обороту;
  • 38 тис. найманих робітників;
  • 2400 гектарів площі.

Незвична назва парку має просте пояснення: “Софія” – ім’я дружини французького сенатора П’єра Лаффітта, який ініціював створення парку; “Антіполіс” – давньогрецька назва сучасного французького міста Антіб, поблизу якого розташовано технопарк.

Антіб – курортне місто на Лазуровому Березі Франції, друге за величиною в регіоні після Ніцци й найбільший тутешній яхтовий порт.

Історія

Кому спало на думку створити технологічний парк в центрі знаменитого курорту? Здавалося б, Лазуровий Берег – мрія для втомленого топменеджера, який готується вийти на пенсію, а не для молодого винахідника.

Софія Антіполіс цілком і повністю була ініціативою французької влади. Поглядаючи на розквіт технологічних центрів у світі, тієї ж Кремнієвої Долини, яка на той час розвивалась вже з двадцять років, французи зрозуміли, що потрібно наздоганяти. До речі, звернулись за допомогою саме до американців.

На початку 1990-х Софію Антіполіс допомагали розвивати американські корпорації IBM та Texas Instruments, які розмістили тут свої R&D центри й допомогли залучити 70 інших ІТ-компаній. На території технопарку з’явились дослідницькі установи, такі як Eurecom та Telecom Paris, а також Європейський інститут телекомунікаційних стандартів, який випустив стандарт GSM для мобільних телефонів.

Втім, були й “провали”. У 1980-х роках в Софії Антіполіс працювала відома американська компанія-виробник мінікомп’ютерів Digital Equipment Corporation: коли мінікомп’ютери були витіснені ПК, компанія стала частиною Compaq, а Софія Антіполіс втратила важливого орендаря.

Історія Софії Антіполіс – це історія про те, що технологічні парки розвиваються не за день і не за рік. Найстаріший технопарк Європи на початку свого існування сильно залежав від інвестицій. Влада приваблювала резидентів зниженими цінами на нерухомість – нижчими, ніж в Марселі чи Ліоні. І це в надпопулярному туристичному регіоні.

Розвиток

З середині 1990-х Софія Антіполіс почала породжувати власні успішні стартапи. Наприклад, тут з’явилась пошукова система для e-commerce Certimate, а також інструмент для створення відеоконтенту Castify.

Саме тут розташовується європейська штаб-квартира Консорціуму Всесвітньої мережі, а серед резидентів парку є такі гіганти, як Amadeus, Toyota, Samsung, Air France, Renault – усі 2500 компаній не перелічити.

“За 50 років свого існування Софія Антіполіс стала справжнім центром глобальних технологічних інновацій. Щороку тут з’являється понад 1000 нових робочих місць у таких галузях, як штучний інтелект, біотехнології, безпілотні транспортні засоби та ін.”, – йдеться на сайті технопарку.

300 сонячних днів на рік, 15 гірськолижних курортів, 120 км берегової лінії, які обслуговуються 35 різними портами – Французька Рив’єра є одним з найбажаніших місць для життя. Саме тому в Софії Антіполіс розвивають PropTech: цифрові технології у секторах нерухомості, будівництва, управління активами, брокерської діяльності, smartcity.

Тут активно розвивається такий напрямок інновацій як BlueTech: морська енергетика, біотехнології, дослідження мінералів морського дна, вирощування водних організмів. Антібський порт планують перетворити на smart port – з передовими цифровими технологіями в інфраструктурі та послугах.

Софія Антіполіс зарекомендувала себе й як спортивний центр. Тут побудовано знамениту Тенісну Академію Муратоглу та готується до відкриття Спортивно-оздоровчий центр відомого французького легкоатлета Стефана Діагани. Все створюється в співпраці з інноваційними компаніями, із застосуванням передових технологій. Це – SportTech.

Найсильнішим же французьких технопарк є, здається, в BioTech-технологіях. Так, тут розташовано біопарк площею 23000 м² з десятками компаній та лабораторій у галузі охорони здоров’я й фармацевтики.

Інший ракурс

Втім, французи подивилися на своє творіння й під іншим кутом. Так, в 2018 році режисер Віржиль Верн’є випустив однойменний фільм, присвячений технопарку.

“Тут в реальність втілюються найсміливіші проєкти. Однак під зовнішнім шаром благополуччя й успіху приховані розчарування і страх людей, які намагаються знайти своє місце під сонцем”, – йдеться в описі до фільму “Софія Антиполіс”.

Технополіс тим часом продовжує активно розвиватись та будувати амбітні плани на майбутнє.

esc
Loading...