“Ринки для українських товарів доведеться вигризати з боєм”, – Микола Тимощук, генеральний директор UFuture
Кілька місяців поспіль світ обговорює зліт цін на більшість видів сировини. За багатьма позиціями та товарними групами піднялися не тільки ціни, а й утворився відчутний глобальний дефіцит. Генеральний директор UFuture Микола Тимощук в колонці для НВ Бізнес розповідає, що насправді відбувається на глобальних ринках і чому це важливо для України.
Залізна руда, мідь, літій і паладій, а також деревина, зерно, кукурудза олійні і навіть цукор та молочка – ціни на ці та інші види сировини й товари злетіли по всьому світу.
Причин є декілька:
- світ виходить з карантинів та локдаунів: один лише Китай показав 18,3% приросту ВВП за перший квартал року;
- недостатнє інвестування в нові сировинні проєкти і, як наслідок, очікуваний дефіцит у горизонті наступних 3-5 років;
- глобальна декарбонізація та інфраструктуризація: за даними Міжнародного агентства відновлюваної енергетики до 2050 року світу потрібно витратити на декарбонізацію близько $110 трлн;
- також сировина потрібна для масштабних інфраструктурних проєктів у США, Азії та інших регіонах.
Що це означає для України?
Україна – експортоорієнтована, сировинна економіка. У короткостроковій перспективі вітчизняні експортери скористаються можливістю й максимізують валютний прибуток. Деякі, можливо, інвестують ці кошти в модернізацію своїх підприємств та розвиток нових проєктів. Але, впевнений, йтиметься саме про сировинні заводи та проєкти.
“Україна має потужний аграрний сектор, але за два роки я так і не почув ні про один новий проєкт у глибокій переробці чи виробництві кінцевих товарів”, — відзначив Микола Тимощук.
Наші товари в світі не чекають, всі ніші доведеться вигризати з боєм. Майже всі ринки, що нас оточують, відгородилися від українських товарів митами, квотами та іншими нетарифними бар’єрами. Деякі взагалі вважають нас своєю стратегічною загрозою.
Більше про суперцикл сировини на глобальних ринках та ситуацію в українському виробничому секторі читайте за посиланням.