Партнерство у стилі win-win. Колонка Лідії Пащук, президента фонду K.Fund
“Один у полі не воїн”. Так звучить давнє і вкрай влучне українське прислів’я. Досвід успішних українських та зарубіжних бізнесменів свідчить, що бізнес будувати краще у партнерстві — так і результатів можна швидше досягти та посилити один одного. Ба, навіть можна залучити партнера для того, щоб бізнес вийшов на новий рівень.
Але є й інші історії. Коли друзі разом розпочинали спільну справу, інвестували час та гроші, але потім щось йшло не так, і, розсварившись, переставали не те що разом вести бізнес, а взагалі спілкуватись. Тому часто підприємці уникають будь-яких партнерських взаємин, побоючись негативних наслідків та втручань у роботу їх компаній. Проте, партнерство може стати вдалим рішенням на старті бізнесу, при виході на нові ринки або у випадку масштабування, коли потрібна експертиза, або додаткові кошти, або інші ресурси.
Генрі Форд казав: “Спільні зусилля — це початок, бути разом — це прогрес, а спільна робота – це успіх”. Партнерство саме про це — розпочати співпрацю, розвивати бізнес разом, досягти результатів і стабільно у подальшому працювати. Робота з партнером – це щоденна праця, яка повинна будуватись на взаємовигідних умовах, тобто win-win — це наше все!
Як же побудувати партнерство у стилі win-win?
- Домовтесь на старті і закріпіть домовленості. Партнерство означає, що, по суті, компанією володіють кілька партнерів. А це означає, що вони повинні сформувати угоду, дуже бажано, письмову. В ній викласти функції, розподіл витрат та прибутків, правила виплати заробітних плат та дивідендів, почати працювати. Важливо визначити, хто буде управляти бізнесом або як управлінська функція буде розподілена між партнерами.
- Виявіть ще до початку діяльності, які очікування у майбутніх партнерів. Хтось хоче працювати у преміум-сегменті, а хтось — на масовому ринку. Спільні цілі — важливі.
- Партнери повинні посилювати один одного. Хтось талановитий IT-працівник, а хтось – менеджер та стратег.
- Оберіть юридичну форму бізнесу.
Відкритість. Мовчання про проблеми та невизнання заслуг партнера — це поступова його руйнація. Говоріть та будьте відвертими. - Партнерство не повинне обрізати крила. Кожен із партнерів може мати і інші бізнеси та ініціативи.
Ці поради не закривають усіх питань партнерства, формула успішного win-win у кожного може бути своя. Але можливістю швидше досягати мети у партнерстві точно варто скористатися.