Храми, затори, стартапи: індійське місто технологій, куди вливають мільярди

Иутпфдгкгк

В цьому місті поєдналось, здається, все. На світлинах із індійського Бенґалуру, чи то Бенґалору, як його колись назвали британські колонізатори, найперше кидаються в очі величні індуїстські храми. Їх у місті – не тільки індуїстських – більше п’ятдесяти.

Місцеві жаліються на постійні затори. Втім, стоячи в них, можна милуватися пейзажами з вражаючими технопарками, розкішними готелями та вишуканими ресторанами – це справді глобальний інноваційний та технологічний центр.

Водночас, 10% населення Бенґалуру проживає в нетрях. Цифра незначна, порівняно із сусіднім Мумбаєм, де такий показник сягає 50%…

В 2015 році Statista поставила Бенґалуру на перше місце в світі за розривом у доходах між багатими та бідними: статки місцевих мільярдерів у 646 407 разів перевищили середній показник ВВП на душу населення.

Тим не менш саме Бенґалуру аналітики британської дата-платформи Dealroom.co на початку року назвали найінтенсивніше зростаючим технологічним центром світу. Протягом 2016-2020 років обсяг венчурного капіталу, вкладеного в тутешні технологічні компанії, зріс у п’ять разів.

Зерна для індійського технологічного буму були посіяні ще в 1970-х, коли уряд вирішив, що технології можуть стати ключовим напрямком розвитку національної економіки. В 1984-му кабмін Індіри Ганді затвердив програму розвитку та просування експорту програмного забезпечення з Індії – той самий аутсорс – давши поштов індійській ІТ революції.

Технологічна галузь не потребувала багато вкладень, при цьому підвищувала рівень освіченості населення та давала робочі місця.

1985-го американська техкорпорація Texas Instruments стала першопроходцем і розмістила в Бенґалуру свій філіал. За нею прийшли інші. На сьогоднішній день в технологічній столиці Індії підрозділи мають Amazon, IBM, Microsoft, Tesco, Nokia, Siemens та багато інших.

Декілька фактів

Подібно до Мумбаї, який британці колись назвали Бомбеєм, Бенґалуру має назву часів британського панування – Бенґалор. В 2014 році місту повернули історичне ім’я, але колоніальна назва досі зустрічається частіше.

Бенґалуру є третім за величиною містом Індії з населенням близько 12 млн осіб. Місто називають “індійською кремнієвою долиною”. За деякими підрахунками, тут проживає понад 10 тис. доларових мільйонерів та 60 тис. надбагатих людей.

Стартапи

Технологічна столиця Індії лідирує за кількістю молодих мільярдерів. Найчастіше ними стають засновники та власники успішних стартапів.

Станом на початок 2021 року, в Бенґалуру працює понад 13 000 активних стартапів, 17 з яких – єдинороги.

41-річний Нітхін Каматх, який запустив фінансовий сервіс Zerodha, – один з тих, хто входить до списку бенґалурських мільярдерів. Заснована в 2010 році компанія Zerodha сьогодні оцінюється в $3 млрд та відповідає за 15% ринку роздрібної торгівлі Індії (чисельність населення якої сьогодні сягає 1,3 млрд осіб – ред.).

Сачін та Бінні Бансал створили маркетплейс Flipkart, що оцінюється в $28-30 млрд. Декілька років тому американський Walmart придбав 77% акцій компанії, і, здається, жодного разу не пожалкував. Сьогодні Flipkart має більше 300 млн зареєстрованих користувачів, пропонує 150 млн найменувань товарів в 80 категоріях та має річних товарообіг в $15 млрд.

Найпопулярнішим таксі-сервісом Індії є не Uber, а Ola – ще одна розробка родом з Бенґалуру. Окрім перевезень, компанія займається, звичайно ж, доставкою їжі. А ще – розробляє та випускає електрокари, акумулятори й зарядні станції для них; розвиває інфраструктуру електричного транспорту в країні в цілому. Найближчим часом Ola планує запустити на околиці Бенґалуру завод з виробництва електроскутерів, що випускатиме по одному скутеру кожні дві секунди. За задумом, на виробництві працюватиме понад 3 тис. роботів і 10 тис. людей.

Технопарки

Поступово технологічна революція, при масштабній підтримці уряду, сформувала в країні унікальну ІТ інфраструктуру; з десятками технополісів, компаній, асоціацій, індустріальних парків тощо. Сьогодні система організації індійських ІТ компаній включає в себе:

  • спеціальні економічні зони (Special Economic Zones);
  • експортно-орієнтовані компанії (Export Oriented Units);
  • технопарки з виробництва комп’ютерного апаратного забезпечення (Electronic Hardware Technology Parks);
  • індустріальні парки (щоправда, в 2008 році ІТ галузь була виведена з індустріальних парків);
  • технопарки з виробництва програмного забезпечення (Software Technology Park Units).

На території Бенґалуру діє технопарк Electronic City, заснований ще у 1978 році. Це один з найбільших ІТ парків Індії. Тут розташовані офіси близько 200 технологічних компаній, задіяні тисячі співробітників. Розвиток Electronic City значно прискорився із лібералізацією економіки Індії на початку 1990-х і став прикладом для подібних центрів у багатьох містах країни.

Також в Бенґалуру розташований Bagmane Tech Park, що складається з десяти великих будівель на площі 4,7 гектари. Свої офіси тут мають найвідоміші компанії світу: Boeing India, Alstom, Motorola, Hewlett Packard, Oracle, HP, Juniper Networks, Ericsson, Lenovo, Texas Instruments, LinkedIn, Ogilvy, Volvo, Dell, PwC та ін.

В 1996 році, спільно з сінгапурським консорціумом, поблизу Бенґалуру було створено технопарк ITPL. Технополіс розміщує більше 200 компаній, серед яких General Motors, Xerox, Sharp, IBM, Vodafone, Delphi, Huawei та ін.

Тим часом місто живе своїм життям. Наразі Бенґалуру, попри всі технологічні успіхи, є рекордсменом Індії із захворюваності на коронавірус. Поруч з переповненими лікарнями продовжують розбудовувати сучасне “розумне місто” Karle Town Centre за проектом відомої голландської архітектурної фірми UNStudio.

esc
Loading...