Держава, банки чи фонди: де брати кошти українському бізнесу – дискусія на Форумі інноваційних виробництв
У червні в індустріальному парку “Біла Церква” (проєкт холдингової компанії UFuture) пройшов другий Форум інноваційних виробництв, організований КМЕФ. В рамках панелі “Інвестиції у виробництво: перспективи, умови, ризики” експерти з різних секторів – банківського, інвестиційного, урядового – обговорили шляхи залучення фінансування у виробничий сектор та методи ефективного використання коштів.
Серед питань, які були на порядку денному:
- Держава, банки чи фонди: де та на яких умовах вигідно брати кошти для розвитку бізнесу?
- За яких умов залучення коштів є необхідним?
- Як керувати грошима та побудувати фінансовий менеджмент в компанії?
Кирило Бондар, партнер та фінансовий директор інноваційного парку UNIT.City й модератор панелі, відзначив, що пандемія змінила світову фінансову сферу кардинальним чином:
“Вплив Covid-19 на фінансовий сектор виявився колосальним. Кількість грошей, які були надруковані урядами країн за останні два роки обраховуються трильйонами доларів. Грошова маса збільшилась у десятки відсотків. Все це впливає на економіку та виробництво. Держави застосували безпрецедентні стимулюючі заходи для підтримки своїх економік та домогосподарств”.
Змінюються логістичні ланцюжки, з’являються ризики, про які раніше ніхто не думав, додав експерт.
Що стосується виробництва, то інвестиції в нього є основою для економічного росту будь-якої країни. В цьому переконаний Ігор Ліскі, голова ради директорів компанії “Ефективні інвестиції”:
“За виробництвом майбутнє України. Всі ті речі, які ми асоціюємо з успішною країною, починаються з виробництва. Решта галузей економіки, зокрема й сфера послуг, вторинні стосовно до нього. (…) Виробництво – це основа будь-якого ланцюжка і будь-якого росту. З цього починається успішна країна”.
Інвестиції у виробництво вигідні й для банків, зазначив Олег Малижка, заступник директора корпоративного банкінгу та транзакційного бізнесу Укргазбанку. Інвестиції у виробництво – це завжди комплексні продажі, підкреслює він.
“Коли ми продаємо інвестиційний кредит під виробництво, ми, найімовірніше, продамо й оборотні кошти для нього. Такі кошти завжди потрібні, коли розширюється або створюється новий бізнес. Залучаються й нові співробітники – а для банку це зарплатний проєкт. Виробництво нам цікаве з точки зору комплексного розвитку та комплексних продажів”, — зазначив Олег Малижка.
Яка при цьому має бути роль держави, розповів виконавчий директор Офісу залучення та підтримки інвестицій UkraineInvest Сергій Цівкач:
“Роль держави – це управління країною задля благополучного життя громадян. Ми займаємось залученням інвестицій та їх супроводом, і кожен напрямок для нас важливий, але виробництво займає своє особливе місце. Виробництво – це про людей, про нові робочі місця, про достойну роботу. Тому виробництво, особливо з великою доданою вартістю – це пріоритет держави та UkraineInvest”.
Не може весь світ перейти в онлайн, додав спікер: хтось повинен виробляти меблі, запчастини, продукти харчування. На його думку, найбільший потенціал України – це люди.
“На сьогоднішньому Форумі інноваційних виробництв я бачу більше людей, ніж на ІТ конференціях, куди нас все частіше запрошують. Думаю, це дуже важливий сигнал. Виробництво – основа економіки, основа ВВП. Ми в Horizon Capital продовжуємо інвестувати в виробництво. Попри весь ажіотаж навколо ІТ та інших сфер, виробництво лишається третім найпопулярнішим напрямком інвестування”, – переконаний Дмитро Бородай, принципал Horizon Capital.