EDU 3.0. Як в Україні готуватимуть молодих дизайнерів
Все, що оточує нас, людей, проєктується дизайнерами – починаючи від записної книжки і закінчуючи автомобілями. Аби людство одного дня досягло глобальних цілей сталого розвитку, перейшло до економік замкненого циклу, дизайнери по всьому світу повинні отримати прогресивні знання і навички найвищого рівня. Коли ж йдеться про Україну, нам потрібно здійснити справжній “квантовий стрибок” у дизайні, і почати, насамперед, з освіти, пояснює Олена Добророднєва, директор холдингової компанії UFuture з організаційного розвитку, віцепрезидент фонду Василя Хмельницького K.FUND й лідер European Design Upgrade.
European Design Upgrade – амбітний проєкт, спрямований на розвиток креативних індустрій, підтримку талановитих дизайнерів, митців та технологів – пройшов в Україні вже вдруге. 80 українських дизайнерів в двох містах, Києві та Харкові, закінчили оновлений міждисциплінарний курс, розроблений спільно із провідними викладачами з Бельгії, України та Фінляндії.
В рамках курсу учасники:
- прослухали лекції українських, бельгійських та фінських лекторів;
- мали можливість відвідати творчі лабораторії дизайнерів та попрактикувати нові навички;
- відвідали NEST Hub в UNIT.City в Києві, де познайомилися з успішними українськими
- дизайнерськими стартапами, зокрема S.Lab, effa, Neverdark;
- розробили власну креативну ідею європейського рівня;
- пройшли хакатони та презентували свої ідеї бізнес-середовищу;
- отримали цінний нетворкінг, знайомства, підтримку менторів.
“Мій головний інсайт за підсумками другого етапу European Design Upgrade – молоді українські студенти-дизайнери мають неймовірний потенціал й дуже швидко прогресують. Якщо на початку програми вони прийшли до нас, чітко не розуміючи що таке sustainable design і циркулярна економіка, то вийшли з неї із проєктами, орієнтованими на SDG цілі, опрацьованими за бізнес-канвою. Нас дуже надихає швидкість розвитку ідей учасників та якість проєктів. З деякими учасниками ми продовжуватимемо співпрацювати, допоможемо їм в розвитку своїх концептів, прототипуванні та пошуку партнерів”, – наголосила Олена Добророднєва.
Ментори EDU 2.0: інноваційна дизайнерка Даша Цапенко, архітекторка Олена Орап, графічна дизайнерка Даша Подольцева, викладачка кафедри дизайну та реклами Історико-філософського факультету НПУ ім. М. Драгоманова та завідуюча кафедри дизайну Інституту мистецтв Університету ім. Б. Грінченка Лілія Дерман, художниці та засновниці власного бренду сестри Аліна Гаєва та Каріна Гаєва, а також авторка креативних архітектурних десертів Дінара Каско й фахівець з параметричного дизайну, викладач Харківської школи архітектури Андрій Павлов.
Проєкти учасників:
- створення віртуального локального друга, який через соцмережі підтримує комунікацію з підлітками та розширює їх світогляд;
- розробка та створення колекції світильників з біоматеріалів та вторинної сировини;
- проєкт розробки принтів з доповненою реальністю на одязі зі зображеннями тварин з Червоної книги України;
- арт-колекція одягу для налагодження порозуміння між людьми та привернення уваги до психоемоційних станів;
- трубки, що генерують електроенергію;
- біопаливо з мулу;
- мережа міських культурних центрів для людей похилого віку;
- виставка NFT-художників в вигляді голограм;
- перетворення стін Старобільська в арт-об’єкти;
- створення меблів та предметів інтер’єру з вторинної сировини;
- одяг-трансформер унісекс;
- футболки-плакати з тваринами на межі зникнення;
- органічний клей з медуз для відновлення екосистеми та ін.
Що далі
В подальшому курс буде доопрацьовано з українськими та іноземними викладачами й запропоновано для впровадження в українських профільних навчальних закладах.
“Ми зробили пілотний проєкт, отримали дуже позитивний фідбек й готові перетворювати його на більш масштабну історію. Цього року слухачами нашого курсу стали декілька викладачів українських дизайнерських вузів. Вони готові співпрацювати з нами далі, щоб на базі проєкту розробити декілька актуальних навчальних курсів для студентів українських дизайнерських вузів”, – розповіла Олена Добророднєва.
Проєктом уже зацікавились Харківська академія дизайну та мистецтв, Київська академія декоративно-прикладного мистецтва і дизайну ім. М. Бойчука, Економічний факультет Київського національного університету ім. Т. Шевченка, Національний педагогічний університет ім. М. Драгоманова, Інститут мистецтв Університету ім. Б. Грінченка, Факультет дизайну і реклами Київського національного університету культури і мистецтв, а також викладачі, які пройшли програму разом зі іншими учасниками.
European Design Upgrade реалізується у партнерстві фонду Василя Хмельницького K.FUND, громадської організації GoLOCAL та інноваційно-технологічних хабів Brussels Creative у Бельгії і Urban Mill у Фінляндії, за підтримки Українського культурного фонду, інноваційних парків UNIT.City у Києві та Харкові.